Kiedy zacząć szkolenie psa po adopcji?

O szkolenie adoptowanego psa pytamy Michała Szen, założyciela i właściciela Szkoły Dla Psów „Doberman”. – Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od tego jakiego psa adoptowaliśmy. Chodzi mi tutaj o 3 ważne kryteria: wiek psa, stan zdrowia oraz stan psychiczny psa – wyjaśnia Michał Szen.

1. WIEK PSA

Młody szczeniak

Szczeniaka możemy a nawet moim zdaniem powinniśmy szkolić od pierwszych dni gdy tylko trafi do nas do domu. Najważniejsza kwestia to będzie nauka czystości w domu, nauka chodzenia na smyczy, socjalizacja z całym otaczającym szczeniaka światem oraz nauka zostawania w domu. Do tego wykorzystując smakołyki uczymy psa podstawowych komend takich jak ‚siad’ i ‚waruj’.

Szkolenie psa dorosłego ze schroniska

Również skoncentrowałbym się na nauce czystości w domu – wyprowadzałbym psa poza dom regularnie co godzinę lub co dwie godziny, aby pies miał okazję skorzystać z toalety poza domem, wtedy też bym psa nagradzał smakołykiem za takie dobre zachowanie.

W domu pierwsze 2-3 dni dałbym psu sporo swobody, czyli pozwoliłbym psu obwąchać wszystkie kąty w domu, uczyłbym psa gdzie jest jego legowisko dając mu tam pyszne kąski. Warto pamiętać aby nie karmić psa ‚przy stole’ aby pies nie wymuszał od nas takiego naszego ludzkiego jedzenia.

Jeśli pies w pierwszych dniach jest niespokojny, nie może sobie znaleźć miejsca to dałbym mu czas, polecam być cierpliwym i wyrozumiałym dla takiego psa. Usiądź spokojnie na kanapie i obserwuj psa, za dużo do niego nie mów, może jedynie co jakiś czas uspokajaj psa mówiąc spokojnym głosem do niego. Ale nie zalewaj psu potokiem słów ‚nie wolno, nie wchodź tam, nie ruszaj, nie to, nie tamto…’ – tak przygotuj dom dla psa aby w pierwsze dni pies mógł sobie wszystko obwąchać i poznać.

Na spacerach też byłbym w pierwsze dni bardzo wyrozumiały dla psa – obserwował bym go jak reaguje na przechodniów, jak reaguje na obce psy na samochody, rowery itd itp – jeśli coś w zachowaniu psa by mi się nie podobało to po prostu bym to zapamiętał jako rzecz nad którą trzeba będzie popracować i ją zmienić poprzez odpowiednie ćwiczenia.

2. PSY W ZŁEJ KONDYCJI FIZYCZNEJ

To raczej zrozumiałe dla każdego, że pies chory może być bardziej kłopotliwy, może też być obolały i może nie lubić głaskania czy chodzenia po schodach (choroby są naprawdę różne, dlatego warto mieć kontakt z dobrym weterynarzem).

W przypadku takiego psa – zanim pies nie wydobrzeje unikałbym wszystkiego co pies może skojarzyć jako ból zadawany mu przez człowieka – chodzi mi o to, że czasem zwykłe pogłaskanie psa pies może skojarzyć z bólem jeśli pies jest obolały – potem pies może wzbraniać się przed ponownym kontaktem z Tobą bo kojarzy że jak go dotknęłaś to go coś zabolało. Dlatego również i to skonsultowałbym z weterynarzem.

3. PIES STRACHLIWY, NIEUFNY LUB AGRESYWNY…

…ze schroniska w naszym domu – to najtrudniejszy scenariusz jaki się może zdarzyć, dla psów strachliwych trzeba mieć odpowiednie podejście, trzeba trochę więcej wiedzieć aby z nimi właściwie postępować. Często zwykła ludzka intuicja zawodzi w tych sytuacjach i trzeba się raczej kierować psią niż ludzką psychologią.

Chodzi mi np. o coś takiego, że ludzie próbują wystraszonego i skulonego psa ‚pocieszać i uspokajać’ biorąc go na ręce, albo przytulając się do psa który aż trzęsie się ze strachu stojąc gdzieś w kącie. Takie zachowanie tylko pogarsza sprawę, bo skoro pies uciekał w kąt to chciał być jak najdalej od Ciebie, a jeśli mu się narzucasz i zbliżasz się do niego ‚na siłę’ i wymuszasz bliski kontakt fizyczny to pogarszasz stres u psa, pies nie kojarzy Twojej obecności z niczym przyjemnym tylko ze strasznie niekomfortowym dla niego kontaktem fizycznym, którego pies w tym momencie zupełnie nie chce.

Jeśli taki wystraszony pies będzie przytulany to może się zdarzyć, że pies stanie się agresywny wobec Ciebie bo będzie chciał abyś się oddalił od niego. Nie mówię, że tak na pewno się stanie, ale jest taka możliwość, że pies ze strachu stanie się agresywny.

Trzeba o tym pamiętać, że szkolenie strachliwego psa ze schroniska to czasami długa droga do pokonania, która wymaga wielu odpowiednich i przemyślanych działań. Jest to dla wielu ludzi przytłaczające i nie mają oni do takiego psa cierpliwości i potem żałują, że takiego psa adoptowali – dlatego jeśli nie jesteś zbyt cierpliwą osobą to dużo lepiej będzie jak adoptujesz ze schroniska takiego psa, który jest radosny i odważny, który nie wykazuje jakiegoś nadmiernego lęku wobec obcych osób czy napotkanych sytuacji. Z takim odważnym i radosnym psem będziesz myślę, że będziecie bardziej zgraną parą niż z psem strachliwym.

Jeśli chcesz zobaczyć jak przebiegło tygodniowe szkolenie strachliwej Buni która była u mnie w domu to zobacz filmik we wpisie
http://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow/szkolenie-psa-do-zycia-w-miescie-filmwideo-przygotowanie-psa-do-adopcji/


O Autorze

Michał Szen, założyciel i właściciel Szkoły Szkolenia Psów „Dobrerman”. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – na wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt. Już od czasów studiów związany ze szkoleniem psów. Czytaj więcej >>

   

The following two tabs change content below.
W naszym kraju jest więcej niż nas dwie, jest miliony Ludzi podobnych do nas, Ludzi kochających zwierzęta, nie przechodzących obojętnie udając,że nie widzą ich krzywdy, bólu i samotności! Dlatego wiemy, że wspólnie damy radę pomagać, a My dwie jesteśmy tylko łącznikiem i motywatorem

2 przemyślenia na temat “Kiedy zacząć szkolenie psa po adopcji?”

  1. ~Pies Czaki pisze:

    Zacna inicjatywa, czekamy na dalsze artykuły poradnikowe.

    1. PSORRO pisze:

      Jeszcze w tym tygodniu pojawi się kolejny wpis :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook