Co może być najtrudniejsze w szkoleniu psa po adopcji?

O szkolenie psa po adopcji pytamy Michała Szen, założyciela i właściciela Szkoły Dla Psów „Doberman”.

Nauka czystości

Trudna może być nauka czystości szczeniaka jeśli pracujesz po 8 godzin i pies będzie na 8-10 godzin zostawał sam w domu – taki szczeniak nie wytrzyma bez sikania dłużej jak 2-3 godziny, dlatego to raczej pewne, że nabrudzi w domu gdy zostanie sam na tak wiele godzin.

Jest to dość trudna sytuacja, bo po kilku dniach takich szczeniak nauczy się, że najlepszym miejscem do robienia ‚siku’ jest powiedzmy podłoga w kuchni i potem taki piesek może nie chcieć załatwiać się na trawie na spacerze, tylko po powrocie do domu zrobi siku w kuchni. Bo zapamiętał sobie, że tam właśnie się sika. Jak zatem widzisz, to jest wtedy dość trudna sytuacja, bo aby zmienić zachowanie takiego psa potrzeba wtedy poczynić wiele kłopotliwych dla nas ludzi kroków. Piszę, że kłopotliwe to jest dla nas, bo przecież dla szczeniaka to żaden problem że robi siku w kuchni :)

Lęk separacyjny

Trudne też bywa dla nowych właścicieli szkolenie psa u którego występuje lęk separacyjny - czyli taka sytuacja gdzie pies panikuje gdy zostaje sam, pies taki jest w wielkim stresie bo nie nauczył się tego, że jak zostaje sam to najlepsze co może zrobić to zrelaksować się i odpoczywać. Pies taki może uciążliwie szczekać lub wyć, często też pies demoluje mieszkanie pod nieobecność właścicieli ale wynika to ze stresu i lęku jakiego doświadcza pies.

 

Pilnowanie legowiska i pokarmu

Innym trudnym scenariuszem jaki spotykam u psów adoptowanych jest taka sytuacja, gdzie pies wykazuje oznaki bronienia czy pilnowania swojego legowiska lub pokarmu - pies taki może być fajnym wesołym pieskiem do momentu gdy nie zacznie układać się do snu na swoim miejscu – wtedy pies robi się agresywny wobec każdego kto zbliża się do miejsca na którym on leży.

Zdarza się też tak, że pies wskoczy na kanapę i będzie na Ciebie szczekał i będzie naprawdę agresywny gdy tylko zechcesz usiąść obok niego na kanapie. Pies taki nie żartuje i może Cię naprawdę mocno pogryźć, zwłaszcza gdy są to pierwsze dni w domu i pies nie ma wytworzonej z Tobą dobrej relacji i słabo się znacie.

Takie zachowanie psa jest mocno kłopotliwe i jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka – czasem jest też ciężko zdiagnozować psa schroniskowego czy przejawia takie zachowania i jak pies będzie zachowywał się w domu. 

Dlatego też polecam adoptować psy które były w tak zwanym domu tymczasowym – czyli nie zabierasz psa do siebie prosto ze schroniskowego kojca, ale ktoś najpierw bierze psa do domu i obserwuje zachowanie psa – i będąc w takim domu tymczasowym jakaś organizacja pro zwierzęca szuka takiemu psu nowego domu. Adopcja psa z domu tymczasowego ma o wiele więcej plusów moim zdaniem, bo możesz z obecnymi opiekunami z domu tymczasowego porozmawiać i dowiedzieć się jak wygląda zachowanie psa w ich mieszkaniu. 

Życzę wszystkim psom schroniskowym znalezienia nowych domów, jednak pamiętajcie o tym aby adoptować psa odpowiedniego dla Was, nie każdy nowy dom i nowy właściciel poradzi sobie ze szkoleniem i wychowywaniem psa problemowego i takiego ‚po przejściach’. Nie chcemy przecież tego aby po tygodniu pies wrócił do schroniska przez to, że nie pasuje do Waszego stylu życia albo nie dajecie sobie z nim rady. Wybór odpowiedniego psa w przemyślany sposób to moim zdaniem najważniejsza kwestia.  

Jeśli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach lub do mnie bezpośrednio poprzez stronę: 
http://www.szkola-doberman.pl
 
Zapraszam też do mnie na facebook:  
https://www.facebook.com/doberman.szkola.szkolenia.psow

 


O Autorze

Michał Szen, założyciel i właściciel Szkoły Szkolenia Psów „Dobrerman”. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – na wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt. Już od czasów studiów związany ze szkoleniem psów. Czytaj więcej >>

 

The following two tabs change content below.
W naszym kraju jest więcej niż nas dwie, jest miliony Ludzi podobnych do nas, Ludzi kochających zwierzęta, nie przechodzących obojętnie udając,że nie widzą ich krzywdy, bólu i samotności! Dlatego wiemy, że wspólnie damy radę pomagać, a My dwie jesteśmy tylko łącznikiem i motywatorem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook